Święta Bożego Narodzenia w Tajlandii, czyli turystyczny synkretyzm religijny

Święta Bożego Narodzenia w Tajlandii, czyli turystyczny synkretyzm religijny

Ponieważ chrześcijańscy mieszkańcy Tajlandii to bardzo mały procent tajskiego społeczeństwa, wypadałoby spodziewać się raczej lakonicznych obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Nic bardziej mylnego - na Gwiazdkę cała Tajlandia ubiera zachodnie barwy świąteczne, a Jingle-Bells można usłyszeć znacznie częściej niż byśmy się spodziewali. Wszystko dzięki turystyce, a także bardzo znanej tajskiej idei określanej słowem “Sanuk”.

Choinki obok palm

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i zimę w Tajlandii rozpoznamy po niskiej temperaturze - może ona wówczas spaść poniżej 20 stopni, nawet do 17 lub 15 rano. I to wystarczy aby Tajowie i osoby zamieszkujące Tajlandię na codzień to poczuły. To w końcu dwadzieścia mniej niż zazwyczaj. Wierzcie lub nie, ale dla lokalnych w Tajlandii jest to bardzo niska temperatura, powodująca już drobny dyskomfort.

Oprócz oczywistego znaku jakim jest temperatura Święta Bożego narodzenia można rozpoznać po równie nam znajomych znakach - ogromie dekoracji świątecznch w centrach handlowych, szkołach oraz na ulicach. Mimo tego, że Tajlandia jest krajem buddyjskim oraz odrobinę muzułmańskim na południu, Bożonarodzeniowe dekoracje są wszechobecne. Dni świąteczne czyli 24, 25 i 26 grudnia, nie są co prawda dniami wolnymi od pracy, ale w ich trakcie Tajowie spotykają się imprezach lub grillach.

Cała świąteczna otoczka jaką przyjdzie nam zobaczyć bierze się z wyjątkowego rodzaju synkretyzmu religijnego, właściwego dla niektórych krajów Azji - czysto turystycznego, ale nie tylko. Ze względu na to, że Tajlandia jest obecnie jednym z najbardziej popularnych krajów wakacyjnych, turyści z zachodniego świata zalewają ją również na Gwiazdkę. Tajowie, żeby nikt nie czuł się wykluczony i nie oczywiście aby nie tracić pieniędzy w najbardziej popularnym okresie wakacyjnym w zimowych miesiącach, zaadoptowała chrześcijańskie święta starając się stworzyć przynajmniej podobny klimat wizualny.

Dzięki temu znajdziemy miliony lampek o świątecznych kolorach, pełno figurek Mikołajów a nikogo nie będzie dziwił tak egzotyczny widok, jak choinka wigilijna stojąca tuż obok palmy.

Sanuk, czyli zabawa której farang nie zrozumie

Farang to standardowe w Tajlandii określenie na obcokrajowca, domyślnie z zachodu i z białą skórą. Jest ono nieobraźliwe i nie ma na celu wprowadzania podziałów rasowych (inaczej niż japońskie Gaijin, które mimo wszystko nabrało negatywnego wydźwięku) - służy określeniu kogoś mianem outsidera lub turysty. Po przeczytaniu poprzednich akapitów o turystycznym celu obchodów można stwierdzić, że tajska Gwiazdka ma za zadanie zadowolić farangów, jednak chodzi coś więcej.

Tajowie uwielbiają święta i zabawę - jest to dla nich naturalne, nie bez powodu każdy miesiąc w Tajlandii obfituje w uroczystości, a niektóre z nich trwają nawet tydzień. Wszystko to dzięki Sanuk, czyli tajskiemu konceptowi zabawy i radości, który jest też sposobem życia. Sanuk bardzo prosto można przetłumaczyć jako radość lub zabawę, lecz znaczenie tego słowa jest nieco inne niż ludzie z zachodu zwykli przyjmować. To radość będąca nieodłączną częścią życia, służąca naszej higienie psychicznej i obecna we wszystkim co robimy. Jeśli jej nie ma, nie powinniśmy robić tego czym się zajmujemy. Można usłyszeć od Tajów, że jeśli w twoim życiu i pracy nie ma sanuk, zmień je. A gdy zapytamy się o definicję mieszkańcy krainy uśmiechu odpowiedzą nam, że sanuk to wszystko co robimy dla radości naszej i innych w trakcie dnia - uśmiech, śpiewanie piosenki czy taneczny krok.

I to właśnie sanuk powoduje, że Tajowie tak chętnie i wytrwale adoptują święta z każdego możliwego kalendarza, w tym Święta Bożego Narodzenia. Istota tego słowa jest piękna i w rzeczywistości dużo lepiej oddaje prawdziwe oblicze Gwiazdki niż niejeden zachodni świąteczny blockbuster.

W ThaiSun Święta Bożego Narodzenia są okazją, aby sprawić bliskim i sobie radość w najczystszej postaci - masażu tajskiego. Przez cały grudzień będzie trwać wielka promocja świąteczna, w trakcie której kupicie vouchery na wszystkie masaże i zabiegi spa 20% taniej.

Wesołych Świąt!