Sekrety masażu tajskiego – świątynia Wat Pho

Świątynia Wat Pho to jeden z największych i najstarszych obiektów sakralnych w Bangkoku.

Jej najwcześniejsza historia sięga czasów króla Phetraha. Za sprawą jednego z kolejnych władców, Ramy I oraz ponownego przeniesienia stolicy Tajlandii do Bangkoku świątynia została całkowicie odnowiona i rozbudowana. Rama I sprowadził do Wat Pho z Ayutthayi ponad tysiąc posągów Buddy, z których wiele przetrwało do dziś.

Świątynia jest znana ze słynnego posągu Odpoczywającego Buddy – pozłacanej figury, mierzącej 15 m wysokości i 46 metrów długości, wykonanej z wielką dbałością o szczegóły. Ukazuje ona Wielkiego Mistrza w momencie osiągania nirwany . Warto przyjrzeć się bliżej stopom gigantycznej rzeźby, na których wygrawerowano starożytne symbole.

W Wat Pho zobaczymy wszystkie elementy, jakie powinna posiadać tajska świątynia. Każde pomieszczenie zdobią piękne, ceramiczne płytki. Niektóre układają się we wzory kwiatowe, inne przedstawiają stworzenia i sceny z mitologii buddyjskiej. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na konserwatorów, którzy z wielką precyzją odnawiają te dzieła sztuki od setek lat.

Warto zwrócić również uwagę na rzeźby zdobiące jedną z bram w Wat Pho. Mężczyźni w cylindrach podpierający się długimi laskami wyglądają jak wyrwani z kontekstu. Każda z figur przedstawia miała przedstawiać Marco Polo. Miał być to symbol pierwszych przybyszów z Zachodu docierających do Azji.

Oprócz głównego budynku świątyni w kompleksie znajdują się też mniejsze budowle, tzw. chedi. Jest tu wiele cichych miejsc, gdzie zazwyczaj nie mają wstępu turyści odwiedzający świątynię.

Niektóre z dzieł zdobiących mury Wat Pho przedstawiają ścieżki przepływu kanałów energetycznych w ludzkim ciele. Świątynia to bowiem nie tylko miejsce kultu, ale również jedna z najbardziej prestiżowych i najstarszych szkół tradycyjnego tajskiego masażu. Możemy się tu dużo dowiedzieć na temat specyfiki masażu, używanych technik ipoznać szereg tradycji związanych z tą gałęzią medycyny orientalnej. Masaże oferowane są też na miejscu, wystarczy tylko ustawić się w kolejce i cierpliwie poczekać. Można nawet zapisać się na kilkudniowy kurs tradycyjnego tajskiego masażu.

Wizyta w Wat Pho wprowadzi nas zatem nie tylko w cudowną aurę buddyjskiego zen, ale także przyniesie wiele korzyści naszym ciałom, jeśli zdecydujemy skorzystać tam z masażu tajskiego w najczystszej tradycyjnej formie. Przypominamy, że wiele z naszych masażystek było szkolonych właśnie w Wat Pho i osoby, które obecnie nie mogą obecnie odwiedzić Tajlandii zapraszamy na nasz masaż, który wykonujemy dokładnie w taki sam sposób, jak w starożytnych murach legendarnej świątyni ?